Wraz z pierwszymi cieplejszymi promieniami słońca przebudzi się wiele dokuczliwych owadów, z którymi będziemy musieli się zmagać w najbliższych miesiącach. Owady nieodporne na niskie temperatury znajdą schronienie w naszych domach, budynkach gospodarczych, magazynach i bezpiecznie przezimują do pierwszych cieplejszych dni.
KLESZCZE
Gdy temperatura zacznie oscylować wokół 6-7°C kleszcze zaczną budzić się ze stanu hibernacji. Może się to zacząć już w marcu/kwietniu i potrwać nawet do listopada. Populacja kleszczy jest coraz większa, obecnie nie są one już tylko domeną lasów. Ciepłe zimy sprzyjają ich rozmnażaniu, stąd ich obecność na coraz większym obszarze. Wystarczy kilka krzewów lub wyższe trawy, żebyśmy byli narażeni na ich atak. Oznacza to, że obecnie natknąć się na nie możemy w nie tylko w lasach ale również w miejskich parkach, skwerach, w ogrodzie lub odpoczywając nad jeziorem. Niestety kleszcze są groźne. I choć samo ukłucie kleszcza nie jest problemem, to prawdziwym problemem są choroby, które kleszcze roznoszą. Szacuje się, że już ok. 40 proc. z nich jest zarażonych boreliozą.
Kleszcze powinny być bezwzględnie zwalczane w pobliżu siedzib ludzkich. W miarę możliwości powinniśmy zadbać, aby przydomowe ogródki, działki, parki, tereny imprez rekreacyjnych były bezpieczne i wolne od tych groźnych pajęczaków.
Zwalczanie kleszczy jest przeprowadzane przy użyciu oprysków i zamgławiania ULV, z wykorzystaniem odpowiednio dobranych środków chemicznych. Należy rozprowadzić substancję w postaci mgły na zarośla, krzewy, drzewa a także trawnik. Odpowiednio wykonany zabieg może zabezpieczyć teren nawet przez okres kilku miesięcy.
MUCHY, KOMARY
Muchy pojawiają się za oknem jak tylko zrobi się trochę cieplej. Nie są bezpośrednim zagrożeniem dla ludzi, ponieważ nie kąsają, nie piją naszej krwi, lecz są wyjątkowo natrętne i powodują nasze rozdrażnienie. Dodatkowo roznoszą bakterie na jedzenie powodując ich zanieczyszczenie. Udowodniono, że na jednej musze gnieździć się może nawet 200 różnych drobnoustrojów.
Muchy są też bardzo uciążliwe dla zwierząt gospodarskich. Wprowadzają je w stan niepokoju, a w ich ranach składają jaja. Zdarza się, że duża populacja much doprowadza do śmierci słabszych zwierząt.
Pojedynczo występujące muchy nie są groźne, jednak większe ilości należy zwalczać. Aby zminimalizować ryzyko zakażenia pokarmów. W tym celu można wykonać opryski ręczne, rozstawić lampy owadobójcze lub wykorzystać metodę zamgławiania termicznego oraz zamgławiania ULV.